15-16 czerwiec 2018 roku – Wizyta studyjna mieszkańców Tarnowa do spalarni w Koninie

15-16 czerwiec 2018 roku – Wizyta studyjna mieszkańców Tarnowa do spalarni w Koninie

MPEC Tarnów zorganizował wizytę studyjną do spalarni odpadów komunalnych w Koninie. Wizyta miała charakter edukacyjny i stanowiła kolejny etap konsultacji społecznych projektu budowy w Tarnowie nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania przetworzonych odpadów komunalnych. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele rad osiedli, stowarzyszeń, organizacji ekologicznych oraz mieszkańcy Tarnowa.

Obecnie w Polsce działa siedem nowoczesnych spalarni odpadów. Celem wizyty studyjnej tarnowian  było zwiedzenie działającej od blisko trzech lat spalarni odpadów komunalnych dla miasta Konin i 35 gmin z województwa wielkopolskiego i łódzkiego. – Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Tarnowa zakład działający w Polsce – podkreśla Krzysztof Rodak prezes MPEC Tarnów. – Spalarnia w Koninie jest większa niż ta, którą planujemy w Tarnowie. Ale zbudowana w bardzo podobnej technologii z punktu widzenia standardów emisyjnych, czyli tego co najbardziej interesuje mieszkańców. To nowoczesny obiekt, który jest instalacją spełniającą wszystkie wymagane standardy, w tym również najlepszych dostępnych technik.

Mieszkańcy, którzy zwiedzali spalarnię w Koninie jednogłośnie stwierdzili, że instalacje te są przyjazne dla środowiska i nie szkodzą zdrowiu. Nie wydzielają też nieprzyjemnych zapachów, których obawiali się właściciele domów znajdujących w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej lokalizacji spalarni w Tarnowie.

Opinie mieszkańców i relacje mediów z wizyty studyjnej znajdują się na stronach internetowych Radia RDN Małopolska i Radia Kraków.