
Zrównoważony rozwój, odpowiedzialność społeczna i troska o środowisko to wartości, które od wielu lat wyznaczają kierunki działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie. Obecnie, zgodnie z celami Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do transformacji energetycznej prowadzącej do dekarbonizacji tarnowskiego ciepłownictwa. Dlatego wdrażamy projekty, które umożliwią nam osiągnięcie neutralności klimatycznej w perspektywie do 2050 roku.
Naszym celem jest, aby w otoczeniu miejskiej elektrociepłowni w Tarnowie powstał Park Zielonej Energii Piaskówka, przestrzeń, w której ciepło dla mieszkańców Tarnowa wytwarzane będzie wyłącznie w źródłach kogeneracyjnych i z odnawialnych źródeł energii. Uruchomiliśmy pierwsze projekty w tym obszarze.
W grudniu 2024 roku przed Elektrociepłownią Piaskówka powstała farma 100 kolektorów słonecznych o mocy 200 kW. Wytworzona w niej za pomocą promieni słonecznych energia cieplna będzie przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie.
Jesteśmy w trakcie budowy modułu silników gazowych do produkcji ciepła i energii elektrycznej w procesie kogeneracji, o łącznej mocy cieplnej 9,22 MWt oraz mocy elektrycznej 8,08 MWe. Rozwój technologii kogeneracji pozwoli na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie paliw w procesie produkcji ciepła systemowego w Tarnowie, wpłynie na poprawę efektywności energetycznej miejskiego systemu ciepłowniczego oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Na ten cel pozyskaliśmy 50 mln zł preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW w Krakowie.
Aby stworzyć Park Zielonej Energii Piaskówka musimy inwestować w innowacyjne, przyjazne dla zdrowia i środowiska instalacje, wykorzystujące najlepsze dostępne technologie produkcji ciepła i energii. Cały czas zabiegamy o wybudowanie w Tarnowie nowoczesnej ekospalarni odpadów pre-RDF. Wyprodukujemy w niej ponad 30 % ciepła potrzebnego w ciągu roku mieszkańcom Tarnowa i energię elektryczną dla kilku tysięcy gospodarstw domowych. Budowa ekospalarni umożliwi ograniczenie spalania paliw kopalnych, stabilizację kosztów produkcji ciepła i wywozu odpadów oraz radyklanie ograniczy emisję zanieczyszczeń.
Jesteśmy ukierunkowani na stały rozwój poprzez wdrażanie efektywnych i innowacyjnych technologii. Kompleksowa transformacja energetyczna tarnowskiego ciepłownictwa to cel MPEC Tarnów i zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. w Ministerstwie Energii wniosek o rejestrację Tarnowskiego Klastra Energii i wydanie Certyfikatu Pilotażowego Klastra Energii.